Jak se naučit mluvit lépe v cizím jazyce

Když já ty slovíčka i znám, já rozumím, když si něco čtu nebo když ostatní mluví, ale když mám promluvit, tak mně ty slova, věty prostě nejdou a nenapadnou hned nebo to ze mně leze jak z chlupatý deky. Je mi trapně.

Poznáváte se? Také to říkáte?

Chcete umět vyplnit gramatická cvičení? Nebo si chcete na dovolené anglicky zarezervovat tenisové kurty, restauraci, popovídat si s příjemnými cizinci?

Připravila jsem pro Vás 8 tipů, jak trénovat mluvení, abyste se anglicky naučili mluvit, přestali se bát a necítili se trapně. Pusťte se do toho.

Ještě se ale zeptám. Víte, jak jste se naučili chodit? :-)

1) seděli jste, četli knihy, návody, surfovali po internetu a přemýšleli o tom, jak se naučit chodit

a nebo

2) jste se zvedli a zkusili chodit. Nejdřív jste padali, vrávorali a určitě jste hned od začátku nechodili jako mamka s taťkou. Ale teď chodíte, že? :)Toddler_running_and_falling

S angličtinou je to stejné. Nenaučí se jí ten, kdo má na jazyky talent, ale ten, kdo má systém, pravidelně se učí, připravuje se, trénuje a HLAVNĚ učení si užívá!

Jak se tedy naučíte mluvit anglicky?

Správně! Také musíte začít mluvit. Připravte se na to

  • že to nejdřív bude drhnout
  • budete mluvit v holých větách
  • budete mluvit s chybami

ale vydržte, mluvte a trénujte pravidelně i s chybami, i v holých větách. Začnete mluvit a vaše věty budou delší, košatější.

Bude růst vaše slovní zásoba i sebevědomí :)

Proto moje rada a první tip zní.

MLUVTE, MLUVTE, MLUVTE.

Já si při svých hodinách ráda povídám se svými studenty. Jazyk používáme už od počátku. I s minimem gramatiky můžete mluvit. Gramatika je důležitá, ale je to jen jakýsi podpůrný pilíř. Na to se v našich školách trochu zapomíná.  Anglicky se neučíte proto, abyste vyplňovali gramatická cvičení. Nebo ano?

S jazykem je to jako s tím chozením a každou jinou dovedností. Musíte ho používat, abyste se zlepšili.

Můžete teď ale říct a namítnout.

Jak mám mluvit a angličtinu používat, když nemám kde?

Vyzkoušejte tyto tipy, které jsem pro vás připravila

  1. Najděte si sympatického lektora, učitele a povídejte si s ním anglicky

Hodiny si užívejte a příliš se nestresujte, jestli děláte chyby nebo ne. Mluvte. Chybami se člověk učí.

Najděte si kvalitního lektora, který mluví správně a je vám sympatický. Ne proto, aby by vás opravoval po každé větě, ale uslyšíte správnou verzi jazyka a budete jako malé dítě, které se učí svůj rodný jazyk. Při konverzaci budete nejen mluvit, ale i nasávat správnou slovní zásobu, správnou gramatiku.

2. Najděte si přátele, se kterými si můžete v cizím jazyce popovídat

Využijte facebook, skype, své reálné přátele. Přátele na dopisování i komunikaci si najděte např. na http://www.penfriend-club.com.

Když si povídáte nebo píšete s kamarády, mluvíte o tom, co vás baví a zajímá. To je super, protože se budete učit i bavit najednou. Učení vám půjde rychleji, protože dobrá nálada je při učení stejně důležitá jako systém, možná i důležitější.

3. Zaveďte si doma jazykový den

Dohodněte se např., že v pondělí se u vás doma bude mluvit pouze anglicky. Je to legrace. Zpočátku možná budete víc používat mimiku a domlouvat se rukama nohama, ale když vydržíte, ….

4. Nemáte kvalitního lektora ani kamaráda a rodina si s vámi také nechce nebo nemůže povídat anglicky. Nevadí. Povídejte si sami se sebou :-)

Když např. o svých hodinách právě probíráte téma bydlení, vyprávějte si nahlas při procházce se psem nebo když jedete autem o svém bydlení, popište, kde a s kým bydlíte, co se vám líbí, co je problém. Mluvte nahlas, když jste sami. (ale ne když cestujete vlakem nebo jiným veřejným dopravním prostředkem, mohli by vás omylem odvézt do blázince :)

5) Čtěte si články, knihy nahlas. Pomalu a nahlas

6) Nahlas si převyprávějte článek, kapitolu knihy nebo film, který jste viděli. Udělejte si shrnutí toho, co jste přečetli nebo viděli.

Večer, než půjdete spát si anglicky shrňte svůj den. Nahlas si předříkejte co, jste zajímavého zažili, co se vám líbilo a nelíbilo, na co se těšíte v dalších dnech.

8) Hrajte si dialogy

Představte si třeba, že jdete do muzea a chcete si koupit lístek. Jak bude takový rozhovor vypadat?

  • vytvořte si vzorový dialog
  • přehrávejte ho
  • namluvte si ho na telefon a stále ho poslouchejte
  • ať se vám anglické fráze, slovíčka dostanou pod kůži a až budete muset anglicky mluvit, automaticky je použijete nebo obměníte, ty, které jste už mnohokrát použili.

O hraní dialogů jsem napsala celý článek. Přečtěte si ho tady.

Aby si mohli mí studenti jazyk trénovat, vytvořila jsem univerzální konverzační témata. Jeho součástí je i soubor základních anglických frází, s jejich pomocí si každý může sestavit své vlastní vzorové dialogy a učit se anglicky hraním dialogů.

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře