Dopisování – skvělý způsob jak se učit cizí jazyk

Dopisování – skvělý způsob jak se učit cizí jazyk

Jako člověk, který se na základní škole učil ruský jazyk, jsem si prošla obdobím, kdy jsme si v rámci výuky jazyků dopisovali s ruskými přáteli. Na gymnáziu jsem měla kamarádku z Japonska. Díky naší výměně dopisů jsem se nejen zlepšila v anglickém jazyce, ale měla jsem možnost – bez cestování – dozvědět se něco více o této zemi, životě, kultuře. Svou znalost francouzštiny jsem si vylepšila za pomocí svého přítele na dopisování Davida. O životě v Belgii vím díky Mieke.

Najít ve schránce takový klasický, dlouhý, psaný dopis až z daleké Kanady, nebo Austrálie – mám to stále ráda.

Položili jste si někdy otázku, proč se vlastně chcete učit cizí jazyk. Někdo potřebuje jazyk v práci, jiný při cestování a někdo se chce učit cizí jazyk jen tak, aby se rozvíjel a dráždil své „šedé mozkové buňky“ :)

Problém může být, pokud se jazyk učíte, už jste na určité úrovni, něco mezi začátečníkem a mírně pokročilým, ale nemáte tolik možností jazyk využít. Můžete rychle ztratit motivaci učit se. Nebo se třeba už ani nechcete učit, ale jazyk nechcete jedním zapomenout.

Jedním ze způsobů, jak učení jazyka spojit se zábavou je najít si tzv. „přítele na dopisování“ – v angličtině „penfriend nebo penpal“.

Jaké jsou výhody dopisování?

  • Se svým přítelem na dopisování si dopisujete o tématech, která vás oba zajímají
  • Používáte jazyk. Učíte se tedy, aniž byste o tom věděli, podobně jako děti
  • Pokud si najdete opravdového rodilého mluvčího, můžete ho požádat, zda by neopravoval vaše dopisy
  • Díky rodilému mluvčí můžete získat přístup k aktuelní slovní zásobě
  • Nemusíte se jenom učit jazyk, dozvíte se spoustu věcí o zemi, nebo dalších oblastech. Rozšíříte si obzory
  • Získáte nového přítele
  • A to vše zdarma nebo za poplatky za poštovné
  • Existuje mnoho dalších výhod dopisování, zkuste nad nimi zapřemýšlet a vytvořit si třeba myšlenkou mapu J  Jako vše na internetu. I zde musíte být ale obezřetní. Na druhé straně klávesnice nebo vztahu může být kdokoliv. Toto platí hlavně pro děti.

Určitě existuje mnoho serverů, které nabízí možnost najít si svého přítele na dopisování. Já používám tento http://www.penfriend-club.com/.

 Líbí se mi i protože nikde nezveřejňuje vaše kontaktní údaje.

Buď podáte svůj vlastní inzerát v tzv. Registration form. Vaše kontaktní údaje nejsou nikde vidět a nejsou zveřejněné. Sami se rozhodnete, zda lidem, kteří Vám napíšou, odpovíte nebo ne.

Napíšete něco o sobě a zvolíte mezi formami dopisování buď E-mail nebo tzv. Snail mail – jedná se o klasický papírový dopis a já ho mám, možná z nostalgie, ráda. Je hezké dostat do schránky dopis nebo pohled z dálek. Klasický dopis má i další výhodu. Doručení trvá podle vzdálenost týden až dva. Mail je doručen okamžitě. Když odpovídáte na dopis, sednete si, naladíte se na psaní. Můžete psát „pouze“ 1x, 2x maximálně 3x za měsíc. Není to tedy tak časově náročné, jako psaní mailů. Zde můžete díky rychlosti psát i několik mailů za den a „učit“ se intenzivněji.

Potom co svůj inzerát zveřejníte a potvrdíte na svém mailu, můžete čekat na odpovědi. Sami si vybíráte, komu odpovíte a komu ne. Vaše kontaktní údaje se nikde nezveřejňují.

Nebo můžete přátele vyhledat. Použijete vlevo Search for members. Vyplníte své požadavky – věk, pohlaví, země a jazyk a vyhledáte své přátele. Jako první se Vám zobrazí tzv. VIP členové a poté jsou zájemci o dopisování řazeni podle data registrace, od těch nejaktuálnější. Pokud se vám některý inzerát líbí, kliknete na tlačítko Write him/her a odepíšete. Doporučuji mít připravenou nějaký univerzální dopis, který pouze zkopírujete a upravíte. Ne každý, komu napíšete, vám odpoví zpět. Adresu nevidíte.

Dopisování může být i dobrý způsob výuky jazyků pro děti. Můj třináctiletý syn se nerad učí anglický jazyk klasickou formou, ani ve škole, ani se mnou. Dopisuje si – klasicky papírovými dopisy- s kamarádkou z Taiwanu a Litvy. Dozví se tak, jak se žije a studuje, jí v jiných zemích a zároveň se učí jazyk.

Při získávání přátel na internetu je třeba určitá obezřetnost. Jak jsem již psala výše, nikdy nevíte, kdo může být na druhé straně klávesnice. Zároveň je to dobrý způsob, jak si rozšířit obzory a učit se jazyk, jen tak mimochodem. Tak proč to nezkusit. :).

Když se přece jen budete chtít učit i gramatiku, vyzkoušejte jazykové drilovací kartičky zdarma.

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře