Jak na jazyky

Představme si studenta Petra

Jaký je? Je to takový věčný optimista, je trošku lehkovážný, bezstarostný, s problémy si nedělá velkou hlavu. Je mu 40+. Cítí, že se potřebuje naučit angličtinu, buď proto, že ji potřebuje v práci. Má sice dobré vzdělání, zkušenosti, ale díky neznalosti angličtiny nemůže konkurovat těm mladším. A tak se pustí do práce. Začne chodit na soukromé hodiny angličtiny.

Jak se Petr učí cizí jazyky? Při výuce angličtiny mu stačí naučit se základní gramatiku a od samého počátku naučené zapojuje do konverzace. Využívá každé možnosti, kterou má, aby jazyk použil, popovídal si, napsal krátkou zprávu kolegovi v práci. Zpočátku mluví velmi kostrbatě, spojuje pouze několik slov dohromady, ale pokračuje a zlepšuje se.

Petr přemluví svého dvacetiletého syna Jakuba, aby s ním každý týden v pondělí konverzoval v angličtině. Zpočátku při tom používají více ruce a nohy, ale je to legrace. Syn Kuba je rád, že může tatínka poučit, opravit. I on se učí, protože musí učit někoho jiného. Jak jde čas Petr rozumí víc a víc. Je rád, že se do angličtiny pustil.

Petr má v rádiu naladěnou stanici BBC. Při poslechu mu nejprve poslouchané připadá jako jednolitý text. Ale potom začíná rozeznávat a chytat jednotlivá slovíčka, později celé věty.

Petr má radost, když v televizi sleduje sportovní kanál v angličtině a rozumí. Je pravda, že ne každé slovo, ale rozumí čím dál víc.

Když jede Petr v autě a poslouchá písně, najednou uslyší jednotlivá slovíčka. Pomyslí si, že je to skvělé. Dřív jsem nevěděl ani ň :)

Občas Petra přepadnou pochybnosti, že se to snad nikdy nenaučí. Jeho syn, mladší generace, ti kteří více cestují, jsou na tom mnohem lépe. Ale potom nad tím mávne rukou a vrátí se zase ke svému studiu. Je rád, že jeho syn měl možnost učit se angličtinu déle, už od mala, a může mu nyní pomoci. Ví, že mu to možná nepůjde tak rychle jako Jakubovi, ale po 10 letech studia (které má za sebou jeho syn) na tom bude možná ještě lépe než je nyní jeho syn. Už se těší, až pojede na dovolenou a nebude se muset bát, když se něco pokazí, nepoteče voda ve sprše a on si všechno vyřídí sám)

Ponaučeni pro vás milí studenti :)

  • důležité je nevzdávat se a po malých krůčcích pokračovat
  • vymyslete způsob, jak zapojit cizí jazyk do každodenního života
  • ostatní kolem berte jako inspiraci, ale neporovnávejte se s nimi
  • porovnávejte se pouze samy se sebou
  • učte se ze svých chyb, ale nenechte se jimi příliš stresovat
  • mějte cíl (např. dovolená, povýšení v práci, možnost najít si novou práci, díky jazykům si můžete sehnat na internetu materiály, které v českém jazyku nejsou)
  • učte se jazyk ve frázích, nikoli jednotlivá slovíčka, můžete využívat i mentální mapy
  • používejte techniku, např. Quizlet nebo Duolingo

V mém eBooku 15+5 rad jak se učit cizí jazyky naleznete další rady a tipy jak na učení jazyků, bez biflování.

Je dobré učit se slovíčka ve frázích. Když mluvím v cizím jazyce, používám slovní obraty, které znám ze čtení, poslechu, sledování filmu. Znát celou frázi může být mnohem snazší, než skládání jednotlivých slovíček dohromady. Frázi, kterou znám a kterou jsem použila mohu obměňovat dalšími slovíčky.

Seznam takovýchto frázi si můžete vytvořit i Vy, pohledat na internetu a stáhnout si volně dostupné seznamy, nebo si můžete koupit můj eBook Základní anglické fráze nejen na cesty a ušetřit si tím čas hledáním, sepisováním.

 

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře