Já chci rozumět, když na mne někdo promluví anglicky

Pomóóóć já nerozumím :)

Učíte se anglicky už nějakou dobu, ale bojíte se mluvit a když na Vás někdo promluví zaseknete se, protože nerozumíte všem slovům?

Jazyk to je převážně komunikace. Při jazyku kombinujete několik dovedností a aktivit dohromady.

  • Mluvení
  • Poslech
  • Psaní
  • Čtení
  • Základní znalost gramatiky

Důležité jsou všechny z těchto oblastí.

Ráda bych zde dnes napsala několik tipů jak lépe porozumět při poslechu.

Spousta mých studentů si stěžuje, že je poslech pro ně těžký. Pokud mají článek před sebou, mohou si ho přečíst, rozumí, ale porozumět pouze mluvenému slovu je pro ně těžké. Je to logické, protože při pouhém poslechu  se musíte vyrovnat hned s několika problémy najednou:

 

  • Musíte znát použitá slovíčka
  • Nesmíte panikařit, pokud nerozumíte každému slovu ve větě
  • Pokud mluvíte s rodilým mluvčím, může mluvit rychle, jeho přízvuk je úplně jiný, než přízvuk, na který jste zvyklí u svého lektora
  • velmi často vám mluvené zní jako jeden celek, ve kterém neslyšíte jednotlivá slovíčka, ale jen jakási změť slov

Jak tedy zlepšit své náslechové dovednosti?

 

  1. Poslouchejte v daném jazyce co nejvíce. Nalaďte si v rádiu např. zprávy, poslouchejte písničky, televizní zprávy, sportovní vysílání. Poslouchejte daný jazyk jako kulisu. Ať je váš mozek jako houba, která jazyk nasává. Zpočátku vám opravdu bude jazyk připadat jen jako změť slovíček, jednolitý soubor, kterému nerozumíte, ale postupně budete slyšet jednotlivá slovíčka, na která jste narazili při čtení, mluvení, …. Pokud vytrváte, bude to stále více slovíček, kterým porozumíte a vy se budete v náslechu zlepšovat. Je to stejný systém, jaký používají malé děti. Dané slovíčko musí také mnohokrát slyšet mezi slovíčky, kterým nerozumí
  2.  Poslouchejte písně. Poslouchejte písně v jazyce, který se chcete naučit. Na youtube zadejte do vyhledávače svou píseň spolu s výrazem „lyrics“. Můžete svou oblíbenou píseň poslouchat, zároveň číst text, překládat si ho, zpívat :).
  3. Sledujte pohádky v originále. Pohádky pro děti obsahují jednodušší slova a spojení než klasické filmy. Pokud se učíte anglický jazyk, můžete dát do vyhledávače na youtube např.: peppa pig with subtitles (pro francouzštinu peppa pig in french :), fairy tails, cartoon for children. Titulky se na videu dají většinou zapnout, v dolní liště videa.
  4. Sledujte filmy v originále – Dovolí-li Vám to Vaše jazykové znalosti, sledujte filmy, seriály v jazyce, ve kterém se chcete zlepšit. Sledujte např. komedie, seriály, filmy s tématikou, která vás zajímá. Často se na youtube dají zapnout titulky v dolní liště.
  5. Sledujte videa, která jsou určena pro studium jazyků. V anglickém jazyce se dají např. na youtube najít zábavná videa K učebnici Headway, nalézt ho můžete zde . Výborný a zábavný seriál zpracovaný britskou BBC je Extra English (tento seriál existuje i v jiných jazycích, stačí zadat do vyhledávače Extra French, Extra German…) Chcete-li si najít svá vlastní videa pro anglický jazyka, zadejte do vyhledávače na youtube např. Learning English, studying English, …). S videem následovně pracujte a vracejte se k němu, budete tak dále používat slovíčka, která jste již jednou slyšeli. Zlepší se tím zapamatování a uložení do dlouhodobé paměti. Můžete udělat např. následující:
  • Převyprávějte nahlas děj
  • Zapisujte si zajímavá slovíčka a slovní spojení do svého slovníčku
  • Udělejte si resumé, písemně shrňte obsah viděného
  • Pokud máte možnost, můžete si o videu popovídat s přáteli
  • Zkuste si vytvořit otázky na dané video
  • Vypněte zvuk, pusťte si určitou část filmu beze zvuku, pouze obraz a film „dabujte“
  • Vybírejte témata a filmy, které Vás budou bavit, zajímat

 

 

I když se Vám bude zdát poslech zpočátku velmi těžký, vytrvejte.

 Poslouchejte, poslouchejte, poslouchejte.

 Neporovnávejte se ostatními a všímejte si svých pokroků. Užívejte si svou cestu za znalostmi jazyků. Přeji vám mnoho úspěchů. Některé další tipy na to jak se učit jazyk, slovíčka můžete také nalézt v mém eBooku.

Je dobré učit se slovíčka ve frázích. Když mluvím v cizím jazyce, používám slovní obraty, které znám ze čtení, poslechu, sledování filmu. Znát celou frázi může být mnohem snazší, než skládání jednotlivých slovíček dohromady. Frázi, kterou znám a kterou jsem použila mohu obměňovat dalšími slovíčky.

Seznam takovýchto frázi si můžete vytvořit i Vy, pohledat na internetu a stáhnout si volně dostupné seznamy, nebo si můžete koupit můj eBook Základní anglické fráze nejen na cesty a ušetřit si tím čas hledáním, sepisováním.

Na podobném principu funguje také metoda Imitum

Tento způsob výuky jazyků mě oslovil právě proto, že učí anglický jazyk podobnou formou, jako se učí angličtinu malé děti.

Co to je Imitum?

Více se o této metodě a způsobu výuky můžete dočíst zde.

Jaké jsou její principy?

Základní princip je, že posloucháte a napodobujete. Kurz je vhodný pro samostudium.

V metodě Imitum © se neučíte jednotlivá slovíčka, která byste poté skládali do celků, ale jako děti se učíte rozumět celým jednotlivým celkům (např. příběhu, větě). Je tak mnohem více využívaná logická paměť, nikoliv mechanická paměť. S věkem využíváme efektivněji právě logickou paměť a naopak mechanická paměť spíše slábne.

Pokud se učíte a biflujete slovíčko jednotlivě, využíváte pouze mechanickou paměť.

Naopak, pokud se naučíte slovíčko v kontextu, vcelku v celé větě, využíváte pro studium jazyků více svou logickou paměť. Slovíčka si ukládáte v kontextu, ve větách nebo podle nějakého tématu. Smysluplné a logické věty si snáze zapamatujete. Pokud dodáte ještě emotivní náboj máte  vyhráno :).

 

Metodu Imitum si můžete vyzkoušet zdarma jeden týden zde.

Princip je velmi jednoduchý.

Výukové materiály pro metodu Imitum obsahují celé věty. Nejsou to věty izolované, ale v rozhovorech a širších tematických souvislostech (v restauraci, v kanceláři, při zábavě s přáteli apod.) Tak se naučíte porozumět a časem také napodobit věty každodenních konverzacích. Ve větách se zároveň naučíte slovíčka a podvědomě vstřebáte i gramatiku.

Věty také nejenom slyšíte, ale i vidíte na monitoru. To je ideální pro lepší zapamatování.

V průměru si totiž zapamatujeme

–         10% čteného

–         20% slyšeného

–         30% viděného

–         70% mluveného

 

Aby bylo studium efektivní, je třeba držet se návodu a

1)    Nejprve pochopit princip metody

2)    Poslouchat nahrávky na pozadí, třeba při jiných aktivitách (pasivní poslech)

3)    Poslouchat a číst si (v duchu) text s doslovným překladem (aktivní poslech)

4)    Pokusit se pochopit situaci i význam vět (bez zobrazení doslovného překladu)

5)    Poslouchat, číst si text a opakovat – nejdříve jen tak v duchu

6)    Opakovat věty nahlas

7)    Vše je pro Vás připravené, vy si musíte pouze vyhradit 15-20 minut denně a každodenně podle tohoto návodu studovat

Tuto metodu si zdarma můžete vyzkoušet zde

 

 

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře