Anglicky 5 minut denně

Samostudium angličtiny

Jak se naučit anglicky?

Jste v angličtině začátečník, samouk?

A nebo se učíte anglicky, ale když se naučíte novou látku, za týden, za dva už si ji zase nepamatujete?

Zapomínáte a nepamatujete si?

Pilně se učíte, děláte domácí úkoly, ale po určité době, kdy se naučíte něco nového, zjistíte, že si to staré nepamatujete a zapomněli jste, co jste již uměli?

Věřím tomu, že abyste se naučili anglický, ale vlastně cokoliv dalšího, nepotřebujete speciální talent, ale to co potřebujete je

 • systém
 • pravidelné opakování a učení
 • potom musíte používat angličtinu, nevynechejte jedinou příležitost, kdy se můžete angličtinu  učit a používat ji. I když možná budete dělat chyby
 • a potom radost z učení

Jak to vím?

Jazyky učím soukromě už více než 20 let, připravuji facebookové stránky Anglicky mluvíme a rozumíme. A určité věci se stále opakují.

Studenti neustále opakují stejné chyby

Setkávám se s tím, že studenti neustále opakují stejné chyby. Proto jsem pro pravidelné opakování pro své studenty angličtiny začátečníky a mírně pokročilé připravila hru a online kurz Anglicky 5 minut denně.

Co je to hra Anglicky 5 minut denně?

Tuto hru vám představím, vysvětlím její principy a názorně ukáži jak fungují. Určitě se podívejte na závěr. Vyzkoušíme si ji prakticky. Čeká zde na vás 5 opakovacích kartiček.

Udělejte si tyto úkoly také a zopakujte si se mnou angličtinu.

Hra anglicky 5 minut denně je soubor

 • 200 jazykových opakovacích kartiček
 • praktické cvičebnice
 • opakovacích videí.

Kartičky

 • kartičky jsou ve velikost zhruba vizitky
 • v horním pruhu je, co se procvičuje a zadání úkolu
 • potom zde najdete jednoduchý úkol. Každá kartička obsahuje 4 úkoly, které řeší jeden stejný jazykový jev, buď gramatiku nebo slovní zásobu

Opakování

Kartičky používám k pravidelnému opakování . Na začátku hodiny se svými studenty začátečníky a mírně pokročilými.  

Studenti angličtiny si vytáhnou z mé taštičky 5 kartiček a my si během velmi krátké doby uděláme 20 cvičení (5×4).

Opakování nám nezabere víc než 5 minut a během velmi krátké doby si zopakujeme 5 různých jazykových jevů, ať už gramatiky nebo slovní zásoby.

Obsah je různorodý, protože některé kartičky obsahují překlad, jiné doplňují nepravidelná slovesa, další předložky,  nebo se tvoří otázky, zápory, opaky a tak podobně.

Proč jsou kartičky účinné?

Protože si můžete s jejich pomocí efektivně a pravidelně opakovat. Každý den, stačí pouhých pět mintu.

Je to geniálně jednoduchý, ale také účinný způson, který vám pravidelné opakování umožní. Vracíte se k látce, kterou jste již probírali.

Může to být i látka, kterou jste probírali před dvěma a více měsíci.

 1. Látku si zopakujete a vidíte, jestli si ji opravdu pamatujete, ovládáte ji.
 2. Máte šanci, že si kartičku vytáhnete několikrát, jestliže se s nimi učíte pravidelně každý den 5 minut. Kartiček je něco málo přes 200, takže vy se učíte velmi krátce, ale efektivně, tím že se vracíte k tomu, co jste již probírali.

Jak často se vracíte k tomu, co jste již o hodinách probírali?

Velmi často se stává, že na hodinách angličtiny se jede stále dále, ale už se nevracíte k tomu, co jste již probírali

Takto máte zpětnou vazbu, jestli to, co jste již probírali, umíte, správně jste si látku zapamatovali a nepotřebujete si ji zopakovat, doplnit.

Jak často a kdy kartičky používat?

Kartičky používám se studenty na začátku hodiny.

Studenti je mají také k dispozici doma, aby si mohli pravidelně každý den opakovat. Já i oni vidíme rozdíl, pokud se s kartičkami učí.

Praktická cvičebnice

Ne všichni si chtějí ale opakovat s kartičkami, proto jsem jazykové kartičky rozšířila o praktickou cvičebnici.

Tato cvičebnice obsahuje stejné číslování, stejné kartičky. Vy si cvičebnici vytisknete a vyplňujete písemně. 

Opakovací videa

Aby kartičky mohli používat i studenti samouci, rozšířila jsem tuto hru o jednoduchá procvičovací videa. Každé video obsahuje vždy 5 jazykových kartiček. Je zde stejné číslování. Jsou zde stejné úkoly.

Poslechněte si zadání úkolu, je chvilka volna, tuto chvilku volna využijte k tomu, abyste nahlas úkol splnili. S pomocí videí si můžete také doplnit výslovnost, překlady do jazykových kartiček a cvičebnic. 

Kartičky, cvičebnice i videa slouží hlavně začátečníkům, mírně pokročilým, aby si mohli krátce, ale pravidelně opakovat základy angličtiny.

Nikdo vám angličtinu do hlavy nenalije, ale ….

Nikdo Vám angličtinu do hlavy nenalije, ale pokud zvolíte ten správný systém a budete si pravidelně opakovat. Budete se postupně zlepšovat.

Opakovací kartičky jsou skvělý, jednoduchý, ale účinný způsob opakování.

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře