Jak vyzrát na výuku slovíček, aneb něco o stránkách Quizlet

Také byste se rádi učili jazyky, slovíčka, strávíte nad biflováním dlouhý čas, ale stále to není ono. Slovíčka si ne a ne zapamatovat. Je mnoho způsobů, jak se učit slovíčka. Jedním z nich mohou být mentální mapy. Neučte se jednotlivá slovíčka, ale celé fráze. Několik tipů najdete i v mém eBooku zdarma 15+5 tipů jak se učit jazyk přirozeně.

Ráda se učím něčemu novému. Ráda se poučím od ostatních, včetně mých studentů. Není to tak dávno, co jsem se právě od jednoho z nich dozvěděla o výborném pomocníku pro výuku slovíček (lze ho prý využít pro studium jiných předmětů, ale ty nejsou mojí specializací a nemohu to tedy posoudit)

Quizlet jsou stránky, které naleznete zde: www.quizlet.com

V čem spočívají výhody programu Quizlet?

I ve verzi, která je free, tedy zdarma, si můžete vytvořit Vaše sady se slovíčky a nechat se programem učit a zkoušet. Vytvořené slovíčka se v systému „samo ozvučí“, i v ve verzi zdarma si můžete vybrat z několika obrázků, popř. nahrát obrázek z vlastních zdrojů. Při zkoušení můžete zapojit hned několik smyslů najednou:

vidím slyším

  • zrak – vidíte obrázek
  • sluch – slyšíte správnou výslovnost daného slovíčka
  • slovíčko píšete – učíte se tedy jeho psanou podobu
  • popř. slovíčka jenom přiřazujete. Jedná se o jednodušší forma učení. Už Komenský říkal „Učíme od jednoduššího ke složitějšímu.

Tím zrychlujete učení.

Dalšími výhodami je, že již jednou vytvořenou sadu můžete:

  • používat nekonečně dlouho. K zopakování jedné lekce Vám potom bude stačit pouhých pět minut denně. Slovíčka jsou zamíchaná. Nestane se Vám tedy, jako některým mým studentům,  že si pamatuje, kde přesně slovíčko ve svém slovníčku máte napsané, ale pravou podobu slovíčka nikoliv.
  • tato slovíčka můžete sdílet s ostatními
  • pokud jste učitel, můžete vytvořit sadu slovíček pro své studenty. Vytvoříte si svou třídu, Vaši studenti se slovíčka učí a Vy můžete kontrolovat jejich pokroky
  • z vytvořených slovíček si můžete vytisknou kartičky a slovíčka se učit klasicky, staromódně J. Dříve jsem si sady slovíček takto vytvářela v běžné tabulce ve Wordu.
  • Při výuce s programem Quizlet je naplněno rčení „Škola hrou“. Mohu potvrdit, že i děti, které se jinak nerady učí slovíčka, s programem rády pracují a slovíčka se učí mnohem rychleji.
  • Existují aplikace pro mobily a tablety

Jaké jsou možnosti učení a zkoušení slovíček?

Pokud rozkliknete pod svým jménem ikonu „Your study sets“, najedete na lekci, kterou se chcete učit, objeví se Vám nabídka možností, které můžete pro výuku využít.

  • Flashcards

Ukazují se Vám kartičky a Vy máte několik možností, které si nastavíte v menu, úplně napravo:

  • ukazuje se první, čeština (start with Czech)
  • ukazuje se první angličtina (Start with English)
  • objevují se oba nápisy, jak anglický, tak český (both sides)

Vy pouze vnímáte slovíčka, říkáte si je. Tato funkce slouží k učení slovíčka, nikoliv zkoušení.

  • Learn – učit se. Doporučuji, zaškrtnou políčko s ikonkou nalevo – zvuk

Slovíčko vidíte na obrázku + český nápis, do připraveného políčka vpisujete anglický ekvivalent slovíčka. Pokud máte zaškrtnutou ikonku zvuku, uslyšíte po vypsání slovíčka i správnou výslovnost, která se sama nahrává ze systému.

Pokud slovíčko neznáte, použijete ikonku nahoře napravo  Don´t know. Objeví se odpověď, kterou budete muset správně opsat. Napsání slovíčka se nevyhnete J

Pokud chci pokračovat, stisknu jakékoliv další tlačítko Press any key to continue

Nalevo máte možnost zaškrtnout ikonu „See English first“ –první se Vám objeví anglické slovíčko a vy vypíšete jeho český ekvivalent.

 

  • Speller – Slovíčko se zobrazí jako obrázek, pokud jste ho při zadávání použili, český název a systém vysloví slovíčko. Vy píšete slovíčko a trénujete jeho správné psaní slovíčka –tzv. spellování. V menu úplně nalevo si můžete nastavit rychlost mluvení (Speak English – fast – rychle mluvené, Speak English slow – pomalé mluvení, Don´t speak – žádné mluvení)
  • Test – systém vytvoří z Vaší lekce různé druhy testů:

V menu nalevo si mohu zaškrtnout, o jaký typ testů mám zájem:

Question types: Typy otázek

Written questions : máme obrázek, český název a vepisujeme anglický název

Matching: Spojování.  Spojujeme anglický výraz s českým, vepsáním písmena do připraveného pole.

Multiply choice: výběr z možností a,b, c, d

True/false – pravda, lež – zaškrtnu, které slovíčko odpovídá zadání

V Menu úplně vpravo mohu také zaškrtnout, zda chci začínat první a angličtinou, češtinou, popř. both – oběma

  • Scatter – hra, podobná pexesu, poté co stisknete ikonku Start the game, se objeví české názvy (pokud jste zadali i obrázky, s obrázky) a Vaším úkolem je pomocí myši spojujit české a anglické výrazy, popř. obrázky.  Pokud je spojíte správně, výrazy zmizí, odpočítává se Vám čas, za jak dlouho „vymažete celou obrazovku“
  • Gravity – další hra. Chráníte zemi před asteroidy

Před samotnou hrou si nastavíte úroveň hry Game difficulty:

Easy – snadná Medium – střední obtížnost Hard – obtížný

Nastavíte si i s jakým jazykem chcete začít, ikonkou Start with – začínáme s angličtinou-češtinou nebo random – nahodile

Na planetu útočí asteroidy, vy ji chráníte tak, že vypisujete do připraveného políčka slovíčka, která se objevují na asteroidech. Sbíráte body a postupujete z jedné planety na druhou. Pokud slovíčko nevíte, žádné body nedostanete, hra se na malý okamžik přeruší a Vy uvidíte výsledek, který budete muset opsat. Děti a lidé, kteří rádi soutěží, mají tuto hru rádi.

 

Já osobně ráda používám speller, pokud chci natrénovat psaní, hlavně při francouzštině a Learn – učení se.

Doufám, že Vám tento příspěvek pomohl a bude pomáhat při výuce jazyků. Záměrně jsem, někdy možná příliš dopodrobna překládala pokyny v angličtině. Je to proto, aby Quizlet mohli používat i studenti,  kteří neumí dobře pracovat s PC nebo si nejsou jisti angličtinou.

V dalším článku na těchto stránkách  Vás učím, jak se zaregistrovat do Quizletjak si vytvoříte svůj vlastní studijní sadu, set, jak zde opravit chyby a vytisknout si své vlastní kartičky.

Slovíčka je vhodné učit se také v určitých tematických celcích, vhodným nástrojem jsou mentální mapy.

Je dobré učit se slovíčka ve frázích. Když mluvím v cizím jazyce, používám slovní obraty, které znám ze čtení, poslechu, sledování filmu. Znát celou frázi může být mnohem snazší, než skládání jednotlivých slovíček dohromady. Frázi, kterou znám a kterou jsem použila mohu obměňovat dalšími slovíčky.

Seznam takovýchto frázi si můžete vytvořit i Vy, pohledat na internetu a stáhnout si volně dostupné seznamy, nebo si můžete koupit můj eBook Základní anglické fráze nejen na cesty a ušetřit si tím čas hledáním, sepisováním.

 

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře