Angličtina bez biflování metodou Imitum – rozhovor s tvůrcem této metody

Samostudium angličtiny

Imitum – Angličtina bez biflování

Rozhovor s tvůrcem této metody – Pavlem Ponížilem

Jazyky učím už 17 let. Kdysi jsem si myslela, že přijde čas a já nebudu mít koho učit. Všichni už anglicky budou umět. Kolik let se dnešní děti učí anglicky? Některé začínají už ve školce, pokračují na základní škole, střední škole.

A přesto se stále znovu a znovu setkávám s mladými lidmi, kteří tímto systémem prošli a angličtinu neumí použít, neumí mluvit, bojí se mluvit, nerozumí. Jejich „neznalost“ angličtiny je brzdí v karierním postupu. Tito studenti vědí, že kdyby uměli anglicky mluvit, reagovat, mohli by si najít práci svých snů.

A tak si platí soukromé hodiny se mnou.

Neříkám, že to tak platí vždy. Určitě existují dobré školy a studenti se anglicky ve škole naučí, ale stále je u nás v Čechách spousty lidí, kteří anglicky ve škole nenaučí. Naopak se naučí, že

  • se anglicky nikdy nenaučí :(
  • že jim angličtina nejde
  • že nejsou nadaní na jazyky
  • že je angličtina těžká
  • že musí umět perfektně gramatiku

 

Existují i jiné systémy a způsoby učení, než ty naše české školské. Jedním z nich je on-line studium metodou Imitum©.

Dnes Vám představím tvůrce této metody, Pavla Ponížila, popovídáme si spolu o studiu jazyků.

Kdo je Pavel Ponížil? Můžeš se prosím představit?

Krásný den tobě Jano, krásný den čtenářům. Jsem člověk, který se věnuje informačním technologiím a osobnímu rozvoji. Mám za sebou jak úspěchy, tak i neúspěšné věci – prostě tak, jak to mělo do života přijít.

Takže Pavle. Kdy, jak a proč vznikla metoda Imitum? Kdo ji vymyslel?

Vymyslel jsem ji já – dalo by se říct – vyzkoumal. Po vysoké škole jsem si položil otázku: jak je možné, že jsem udělal vejšku a přitom neumím nic říct. Logika říká: vysokou školu jsem udělal, tedy blbý nejsem.

A to je něco pro mne – prostě jsem to začal zkoumat, hledat metody po celém světě. Dostal jsem se i do USA, k metodám jejich zpravodajských služeb. Zároveň jsou zkoumal, jak to funguje u lidí – jak se lidi učí. Celkem jsem tomu věnoval pomalu dekádu svého života.

Jinak zajímavostí je to, že metoda vznikla jako požadavek francouzského zákazníka, který chtěl učit Francouze angličtinu 😊

Co je to metoda Imitum? V čem je tato metoda jiná, než jiné klasické studium angličtiny? Proč by měla být úspěšnější než klasické studium?

Metoda Imitum není žádný světový objev. Naopak: po spoustě super knih, super metod a super jazykových specialistů jsem se zeptal. Jak je možné, že se lidi učí 11 let jazyk a neumějí jej používat. A zjistil jsem, že školní jazykové metody moc nefungují (ostatně, více jak 50 % lidí říká, že jazyk neumí … porovnejme si to se znalostí češtiny či matematiky). Školní metody jsou založené na biflování a přesné znalosti gramatiky. Jenže tak to v našem životě vůbec nefunguje. My všichni používáme od malička … a o d doby, co lidstvo se nazývá lidstvem … metodu napodobování. A i metoda Imitum vznikla tak, že se napodobuje, tedy imituje … a šup a jsem u názvu Imitum 😊

Materiálů, které na svých stránkách Angličtina bez biflování nabízíte, je mnoho. Kdo všechno se na přípravě podílel?

Na přípravě se podílejí zaměstnanci společnosti Euvit, která výukové systémy provozuje a také několik externích spolupracovníků.

Jak dobře umíš anglicky ty? Naučil se anglicky díky metodě Imitum?

Já jsem naučil anglicky právě systémem Imitum. Jak dobře? Z pohledu školy asi bych se známkoval známkou 4-  … já totiž nevím, co je to podmět, předmět a přísudek … to prostě do mě nedostal žádný učitel – tedy gramatiku neovládám. No a jak tedy umím anglicky? Tak, že 10 let aktivně téměř denně používám angličtinu (dříve jsem řídil pro své partnery z Německy a Francie projekty v České republice). S nimi se bez problémů domluvím.

Kolik studentů se už pomocí metody Imitum naučilo anglický jazyk?

Kolik se jich naučilo nevím. Ono totiž těžko lze říct, kdy člověk umí jazyk. Já osobně se domnívám, že jazyk člověk musí umět používat, a na to stačí jeden rok vhodné metody – pak už je schopen se domluvit. Každopádně, k dnešnímu dni se angličtiny metodou Imitum dotklo okolo 6.750.000 lidí na celém světě.

A dokážeš alespoň odhadnout tento počet?

Ale ano, nějaká čísla máme. Víme, že se do online výuky zapojí kolem 10 % studentů (kteří to otevřou více jak 1x) a jen 1 % studuje delší dobu. Z toho se dá usuzovat, že metoda pomohla cca 60.000 lidem.

Přemýšleli jste o tom, že byste učili i další jazyky pomocí této metody?

Ano, uvažujeme o Španělském jazyce, o Ruštině i dokonce o Čínštině. Ostatně, metoda Imitum® je dostupná i pro španělsky, rusky, čínsky mluvící lidi (a dalších 11 jazykových mutací).

Děkuji za rozhovor. Já ještě dodám, že principy metody Imitum si může každý vyzkoušet na týden zdarma.

Stačí kliknout sem.

Proč se líbí studium pomocí metody Imitum mně?

O studiu pomocí této metody jsem psala už dříve v článku na mém blogu zde

Myslím si, že každý z nás se naučil svůj rodný jazyk. Neznali jsme gramatiku, nevěděli jsme, co je podmět a co přísudek. Učili jsme se posloucháním svého rodného jazyka. Nejprve jsme rozuměli, potom mluvili a napodobovali – tedy imitovali své rodiče. Tento způsob učení se jazyků je přirozený a funguje u dětí na celém světě.

I já doporučuji pravidelné opakování, např. pomocí jazykových drilovacích kartiček

Je skvělé, že studenti mají vše připraveno, namluveno rodilým mluvčím. Protože sama připravuji materiály pro výuku, dovedu si představit, kolik hodin práce je s tím spojeno.

Líbí se mi i možnost, že si studenti mohou vše vyzkoušet nanečisto, každý má týden studia ZDARMA.

Protože jazyky učím, dobře vím, že se je nenaučí ten, kdo má na jazyky talent, ale ten, kdo zvolí sobě vhodnou metodu a učí se PRAVIDELNĚ každý den, třeba i kratší dobu. Zde je vše připraveno a student musí dodat pouze svůj čas a studovat pravidelně podle instrukcí.

Čas lze ušetřit i tím, že studenti nemusíme nikam dojíždět. Stačí PC, připojení k internetu a vytvořit si ze studia pravidelnou rutinu.

Za zkoušku nic nedáte. Každý se může přihlásit a metodu otestovat sám na sobě. Otestujte se sami, jestli Vám tento způsob studia vyhovuje.

Jedná se o trochu jiný způsob výuky, než na který jsme zvyklí, ale pokud Vám nefunguje klasický způsob, proč nevyzkoušet tento?

Už Albert Einstein řekl

Definice šílenství je dělat stejnou věc a očekávat jiné výsledky“

 

PS: Vyzkoušejte si týden studia zdarma metodou Imitum ZDE

Podívejte se na video, kde je vše vysvětleno

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře