Jak učím anglicky svého jedenáctiletého syna

Jak se naucit mluvit anglicky

Jak učit anglicky děti?

Dnes jsem dostala zajímavý dotaz. Týkal se výuky angličtiny dětí, zde konkrétně devítiletého syna. Zajímá Vás také toto téma? Napíši zde, jak učím angličtinu já, svého jedenáctiletého syna.

Co se týče výuky jazyků dětí, mám možná trochu jiný názor, než většina. Myslím si, že děti, pokud nežijí v dvojjazyčném prostředí, se anglicky nebo jiný jazyk nenaučí na takové úrovni, aby s ním mohly komunikovat jako svým rodným jazykem. 

To ale v žádném případě neznamená, že by se mělo na jazyk zanevřít :).

Učila jsem anglicky ve školce, nejednalo se o klasické učení, hráli jsme si a mluvili při hrání anglicky, hráli jsme divadlo, zpívali písníčky v anglickém jazyce a snažila jsem se dětem předat „lásku“ k angličtině, radost z učení.

Podobně jsem postupovala i když jsem učila děti z prvního stupně. Děti mohou také sledovat pohádky v originále, poslouchat cd, obklopit se jazykem, ale výuka jednou nebo dvakrát týdně tímto způsobem jazyk nenaučí. Aby se děti anglicky naučily, musely by být jazykem opravdu obklopeny.

Na druhém stupni, nebo od 10ti, 11ti let už je to podle mne jiné. Děti jsou schopny chápat gramatiku, učit se systematicky.

Mám jedenáctiletého syna a tento systém  nyní měním. Popíšu jak bude naše výuka probíhat, třeba v tomto systému najdete inspiraci. 

Míša je v páté třídě, učí se anglicky, nyní již systematicky, ne pouze hravou formou, ve škole. 

1) Slovíčka, ale i slovní spojení ze školy mu zadávám do programu Quizlet, aby se je mohl učit a opakovat. Chtěla bych, aby chápal i gramatiku, takže zde bude mít např. časování slovesa to be, + budu takto pokračovat dál, postupně, jak se bude látka přibývat.

Quizlet je super, protože se při výuce kombinuje psaní, poslech, spojování, ke slovíčkům mohu přiřadit i obrázky. Děti rády hrají hru s asteroidy :). O tom jak používat Quizlet jsem natočila videa, naleznete je na tomto odkaze zde , pokračování zde

Určitě budou i jiné aplikace, např. memrise. Já používám tuto.

2) Připravujeme se klasicky do školy, opakujeme, děláme domácí úkoly

3) Určili jsme si jeden den v týdnu, kdy budeme mluvit anglicky a rukama nohama :), určitě zpočátku. 

4) Začali jsme používat online kurz, který jsem nevytvořila, ale který se mi líbí. Lze ho studovat na tabletu, nebo počítači.

Nyní studujeme Angličtinu pro žáky čtvrté třídy, potom bych chtěla pokračovat v angličtině pro páté třídy, … 

Nabídku online kuzrů naleznete na tomto odkaze. Míšovi se kurz líbí, má rád např. vtipná videa, hlášky, kdy a jak uspěl. 

Všechny online kurzy, tedy i kurz pro děti si můžete vyzkoušet zdarma. O tom, jak online kurzy funguji a co se mi na nich líbí píši zde. Natočila jsem i video, jak se v kurzu pohybovat.

Myslím si, že je možné tento kurz studovat, i když jste časově vytížení, např. při cestování, čekání. Stačí jen 10-20 minut denně, ale pravidelně :).

Určitě si kurzy vyzkoušejte. Za vyzkoušení nic nedáte. 

5) Toto studium lze ještě doplnit klasickou výukou s lektorem. Já pro francouzštinu a můj starší syn pro angličtinu jsme pro konverzace s rodilými mluvčími používali server https://www.italki.com/, můžete si zde nalézt rodilé mluvčí pro různé jazyky,  z celého světa a domluvit si skype lekce. Ušetříte čas za dojíždění a můj starší syn měl „pouze“ 30ti minutové lekce. 


Myslím si, že důležitá je kombinace všech metod + zaměřit se na to, co mne nebo syna opravdu baví a „studovat“, používat, obklopovat se angličtinou pravidelně každý den, nemusí se jednat ale o hodiny denně. 

Do půlnoci 29.9.2019 máte nyní možnost získát online kurzy v jedinečném balíčku All inclusive angličtina s doživotním přístupem za výhodnou cenu.

Chcete vědět víc? Klikněte na tento odkaz >>> 

All-Inclusive znamená všechny pilíře EasyLingo v jednom balíčku

➡️Platforma se všemi úrovněmi AJ

➡️Lektor po ruce

➡️Konverzační klub

➡️Skype lekce

➡️Motivační odměny

➡️Mobilní aplikace

A jak studujete jazyky se svými dětmi vy? Můžete se podělit a inspirovat mne i ostatní rodiče, studenty.

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře