Pomóóóć já nerozumím :)
Učíte se anglicky už nějakou dobu, ale bojíte se mluvit a když na Vás někdo promluví zaseknete se, protože nerozumíte všem slovům?
Jazyk to je převážně komunikace. Při jazyku kombinujete několik dovedností a aktivit dohromady.
Důležité jsou všechny z těchto oblastí.
Ráda bych zde dnes napsala několik tipů jak lépe porozumět při poslechu.
Spousta mých studentů si stěžuje, že je poslech pro ně těžký. Pokud mají článek před sebou, mohou si ho přečíst, rozumí, ale porozumět pouze mluvenému slovu je pro ně těžké. Je to logické, protože při pouhém poslechu se musíte vyrovnat hned s několika problémy najednou:
I když se Vám bude zdát poslech zpočátku velmi těžký, vytrvejte.
Poslouchejte, poslouchejte, poslouchejte.
Neporovnávejte se ostatními a všímejte si svých pokroků. Užívejte si svou cestu za znalostmi jazyků. Přeji vám mnoho úspěchů. Některé další tipy na to jak se učit jazyk, slovíčka můžete také nalézt v mém eBooku.
Je dobré učit se slovíčka ve frázích. Když mluvím v cizím jazyce, používám slovní obraty, které znám ze čtení, poslechu, sledování filmu. Znát celou frázi může být mnohem snazší, než skládání jednotlivých slovíček dohromady. Frázi, kterou znám a kterou jsem použila mohu obměňovat dalšími slovíčky.
Seznam takovýchto frázi si můžete vytvořit i Vy, pohledat na internetu a stáhnout si volně dostupné seznamy, nebo si můžete koupit můj eBook Základní anglické fráze nejen na cesty a ušetřit si tím čas hledáním, sepisováním.
Na podobném principu funguje také metoda Imitum
Tento způsob výuky jazyků mě oslovil právě proto, že učí anglický jazyk podobnou formou, jako se učí angličtinu malé děti.
Více se o této metodě a způsobu výuky můžete dočíst zde.
Základní princip je, že posloucháte a napodobujete. Kurz je vhodný pro samostudium.
V metodě Imitum © se neučíte jednotlivá slovíčka, která byste poté skládali do celků, ale jako děti se učíte rozumět celým jednotlivým celkům (např. příběhu, větě). Je tak mnohem více využívaná logická paměť, nikoliv mechanická paměť. S věkem využíváme efektivněji právě logickou paměť a naopak mechanická paměť spíše slábne.
Pokud se učíte a biflujete slovíčko jednotlivě, využíváte pouze mechanickou paměť.
Naopak, pokud se naučíte slovíčko v kontextu, vcelku v celé větě, využíváte pro studium jazyků více svou logickou paměť. Slovíčka si ukládáte v kontextu, ve větách nebo podle nějakého tématu. Smysluplné a logické věty si snáze zapamatujete. Pokud dodáte ještě emotivní náboj máte vyhráno :).
Metodu Imitum si můžete vyzkoušet zdarma jeden týden zde.
Princip je velmi jednoduchý.
Výukové materiály pro metodu Imitum obsahují celé věty. Nejsou to věty izolované, ale v rozhovorech a širších tematických souvislostech (v restauraci, v kanceláři, při zábavě s přáteli apod.) Tak se naučíte porozumět a časem také napodobit věty každodenních konverzacích. Ve větách se zároveň naučíte slovíčka a podvědomě vstřebáte i gramatiku.
Věty také nejenom slyšíte, ale i vidíte na monitoru. To je ideální pro lepší zapamatování.
V průměru si totiž zapamatujeme
– 10% čteného
– 20% slyšeného
– 30% viděného
– 70% mluveného
Aby bylo studium efektivní, je třeba držet se návodu a
1) Nejprve pochopit princip metody
2) Poslouchat nahrávky na pozadí, třeba při jiných aktivitách (pasivní poslech)
3) Poslouchat a číst si (v duchu) text s doslovným překladem (aktivní poslech)
4) Pokusit se pochopit situaci i význam vět (bez zobrazení doslovného překladu)
5) Poslouchat, číst si text a opakovat – nejdříve jen tak v duchu
6) Opakovat věty nahlas
7) Vše je pro Vás připravené, vy si musíte pouze vyhradit 15-20 minut denně a každodenně podle tohoto návodu studovat
Tuto metodu si zdarma můžete vyzkoušet zde