Hrajte si a učte se anglicky

Hrajte si a učte se mluvit anglicky aneb

  1. hry, které Vám pomohou zlepšit komunikační schopnosti

Jak se naučit lépe mluvit v angličtině? Učení se nemusí být vždy jen nudné. Hrajte hry. Je to skvělý způsob, jak se „rozmluvit“. Bude to zábava a zároveň se něco naučíte. Já tyto hry ráda hraji v češtině se svými dětmi.

Toto jsou tři hry, které vám pomohou zlepšit vaše komunikační dovednosti. Brzo se můžete těšit na další. Přivítám i Vaše další tipy na jiné hry.

Hra č. 1

Kostičky „Story Cubes“  – tzv. Vyprávěcí kostičky

Existuje několik sad. Já doma používám oranžové a modré, které obsahují slovesa.

Jak se tato hra hraje? Princip je velmi jednoduchý. Hra obsahuje 9 kostiček s 54 různými obrázky.

Hodíte kostičkami a podle obrázků, které Vám padnou, vyprávíte příběh. Je to jakési „bylo nebylo“. Můžete vyprávět příběh obecně, příběh o sobě. Tato hra nemá vítěze, ale rozvíjí komunikační schopnosti. Ale já mám svého „soukromého vítěze“ – jeden z mých studentů hodil kostičkami a celou vyučovací hodinu vyprávěl a rozvíjel příběh J

Nemusíte nutně hru kupovat, ale můžete si ji vyrobit sami pro slovní zásobu, která Vám vyhovuje. V časopisech, nebo na internetu si najdete různé obrázky, nebo použijte pexeso. Obrázky si vystříhejte a dejte do krabičky. Já kartičky uchovávám v dárkových taškách J

Potom stačí jen vytáhnout několik obrázků, uspořádat je a vyprávět příběh.

 Hra č. 2

„Tabu“

Tuto hru můžete hrát i bez přípravy. Začíná se např. „Myslím si něco ….“ (může to být např. pes) A danou věc nebo zvíře popisuji. Je to zvíře, je to domácí zvíře, má 4 nohy, má rádo maso, má rádo granule – říkají děti :)…  Protihráč se může ptát, ale vy smíte odpovídat pouze ano x ne. Vytvořte si kartičky se slovíčky, které chcete takto popisovat a procvičovat. Inspirovat se můžete např. mými kartičkami, které si stáhnete zde.

Tato slovíčka obsahují hlavní název, slovíčko, které se má hádat a tři „podslovíčka“, která se tématicky vztahují k danému slovíčku. Např. slovo pes – domácí zvíře, štěkat, má rád maso.

Lehčí varianta hry – „podslovíčka“ slouží jako nápověda, jsou to slovíčka, která mohu použít.

Těžší varianta hry – „podslovíčka“ jsou Tabu slovíčka, nesmím je k popisu použít

Hra č. 3

Hádej, kdo jsem?

Sepište si povolání. Nebo se nechte inspirovat kartičkami, které si stáhnete zde. A popisujte dané povolání. Protihráč klade otázky, na které se smí odpovídat pouze ano. Ne.  Otázky mohou být např.

Musíš nosit uniformu? Musíš mít vystudovanou vysokou školu? Pracuješ venku? Pracuješ v kanceláři? Potřebuješ ke své profesi nějaké nářadí? Pracuješ s lidmi? ….

Pravidelným hraním těchto her si zlepšíte své komunikační dovednosti. Protože jak se říká v Německu „Übung macht den Meister“ – Cvičení dělá mistra

 

A co Vy? Máte nějaké hry, které byste doporučili?

Brzo se můžete se těšit na další trojici her, které vám zlepší Vaše komunikační dovednosti.

Vyzkoušet můžete i hraní dialogů. Více o principu naleznete v článku na tomto webu zde.

 

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře