Učte se angličtinu jinak :)

Jak dlouho se učíte anglicky? A už angličtinu umíte?

Učíte se jazyky tradičně? Stejně jako ve škole? Podle učebnic? Učíte se slovíčka, která použijete jen jednou během jazykových hodin? A jak vám to jde? Domluvíte se anglicky s obchodním partnerem nebo na dovolené?

Já učím jazyky už mnoho let. Někdo by mohl namítnout, že vlastně neučím. Mám totiž skupinu studentů, kteří ke mně chodí už roky, ale já je vlastně neučím, tedy klasicky neučím. Téměř celou hodinu si „jen“ povídáme. Povídáme si na témata, která je zajímají. Snažíme se, aby převážnou část hodin mluvili studenti. Není pravda, že neděláme gramatiku vůbec, ale 90% je opravdu pouze o povídání.

Proč učím a vlastně neučím takto?

Je to totiž přirozený způsob, jak se učit jazyky.

Jak jste se učili svůj rodný jazyk? Česky? Měli jste učebnice?

Přemýšleli jste nad tím, jaký pád nyní používáte, co je to podmět a co je to přísudek? A nebo jste nejprve naslouchali svým rodičům, učili se jim porozumět, nejprve jste chytali jednotlivá slovíčka, potom chápali obsah celých vět, opakovali jste po nich, někdy s chybami, ale tím, že jste byli obklopeni jazykem, poslouchali a mluvili, tím jste se jazyk naučili. Nesnažili jste se nejprve naučit gramatiku a pochopit gramatické jevy.

Vím to já, víte to vy a přesto se stále učí jazyky neefektivním způsobem, který nekopíruje přirozenou funkci učení lidí.

Oslovil mě způsob výuky jazyků IMITUM©,  právě proto, že učí anglický jazyk podobnou formou, jako se učí angličtinu malé děti.

Co to je Imitum?

Více se o této metodě a způsobu výuky můžete dočíst zde.

Jaké jsou tedy její principy?

Základní princip je, že posloucháte a napodobujete, stejně jako malé děti, když se učí cizí jazyk. Kurz je vhodný pro samostudium.

V metodě Imitum © se neučíte jednotlivá slovíčka, která byste poté skládali do celků, ale jako děti se učíte rozumět celým jednotlivým celkům (např. příběhu, větě). Je tak mnohem více využívaná logická paměť, nikoliv mechanická paměť. S věkem využíváme efektivněji právě logickou paměť a naopak schopnosti mechanické paměti se spíše zhoršují.

Pokud se učíte a biflujete slovíčko jednotlivě, využíváte pouze mechanickou paměť.

Naopak, pokud se naučíte slovíčko v kontextu, vcelku v celé větě, využíváte pro studium jazyků více svou logickou paměť. Já např. doporučuji v tomto článku na blogu studium pomocí hraní dialogů. Slovíčka si ukládáte v kontextu, ve větách nebo podle nějakého tématu. Smysluplné a logické věty si snáze zapamatujete. Pokud dodáte ještě emotivní náboj máte  vyhráno :).

Metodu Imitum si můžete vyzkoušet zdarma jeden týden zde.

Princip je velmi jednoduchý.

Výukové materiály pro metodu Imitum obsahují celé věty. Nejsou to věty izolované, ale v rozhovorech a širších tematických souvislostech (v restauraci, v kanceláři, při zábavě s přáteli apod.) Tak se naučíte porozumět a časem také napodobit věty každodenních konverzacích. Ve větách se zároveň naučíte slovíčka a podvědomě vstřebáte i gramatiku.

Věty nejenom slyšíte, ale i vidíte na monitoru. To je ideální pro lepší zapamatování.

V průměru si totiž zapamatujeme

–         10% čteného

–         20% slyšeného

–         30% viděného

–         70% mluveného

 

Aby bylo studium efektivní, je třeba držet se návodu a

1)    Nejprve pochopit princip metody

2)    Poslouchat nahrávky na pozadí, třeba při jiných aktivitách (pasivní poslech)

3)    Poslouchat a číst si (v duchu) text s doslovným překladem (aktivní poslech)

4)    Pokusit se pochopit situaci i význam vět (bez zobrazení doslovného překladu)

5)    Poslouchat, číst si text a opakovat – nejdříve jen tak v duchu

6)    Opakovat věty nahlas

7)    Vše je pro Vás připravené, vy si musíte pouze vyhradit 15-20 minut denně a studovat podle tohoto návodu

 

 

 

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře