Chcete se anglicky učit nebo naučit?

Samostudium angličtiny

Pokud se nenaučíte cizí jazyk za 1 rok, nenaučíte se ho vůbec. Buď studium jazyků vzdáte, nebo budete neustále na stejné úrovni a neposunete se dál.

 Právě jsem dočetla zajímavou knihu Jak se naučit 100 slovíček za 1 hodinu od Jakuba Poka a tato její myšlenka mne zaujala

I já znám takové studenty, kteří se „učí neučí“ už dlouho a stále jsou na stejné úrovni, nepostupují dál.

Zapřemýšlela jsem nad tím, jaký systém pro učení používám a voila, vznikl tento článek.

Vše jsem shrnula do následujících 8 bodů a sami uvidíte, že opravdu fungují, že se jazyk také naučíte, nebudete se jen učit :)

Velmi často opakuji.

„Jazyky se nenaučí ten, kdo má na jazyky talent, ale ten, kdo má systém, pravidelně se učí, připravuje a učení si užívá.“

Tak tedy, zde je můj systém, který používám a který mi funguje. Jeho hlavní přísadou je OPAKOVÁNÍ. Opakování je opravdu velmi důležité, pokud se chcete něco opravdu trvale naučit.  Jestli nejste geniální, bez opakování si TRVALE slovíčka a fráze nezapamatujete a nenaučíte.

Celý systém, o kterém zde píši, je nastaven tak, abyste si opakovali slovíček, fráze a mnohokrát je AKTIVNĚ, ale i pasivně použili.

S článkem nebo cvičením pracujeme se studenty hned několikrát. Udělejte to stejně jako my.

Článek si nahlas přečtěte

Přeložte (a vypíše si důležitá slovíčka, vytvořte na ně vzorové věty), o systému učení slovíček bude můj příští článek, již brzo ho najdete na tomto blogu. Slovíčka si určitě vypisujte do zvláštního sešitu, protože se k nim potom můžete vracet, můžete si je OPAKOVAT. Ale nemusí to být jen nudné biflování.

Poslechněte si článek

Jestli můžete, článek si poslechněte na hodině s lektorem. Článek si poslouchejte i doma, nejprve si můžete článek poslouchat a současně číst, potom už jen poslouchat, třeba když jedete v autě, když doma např. vyklízíte myčku, děláte nenáročné práce a učíte se jen tak mimochodem (pasivně). Ale OPAKUJETE si, co už znáte z hodiny a z předchozího poslechu.

Převyprávějte o čem text je

Na hodině s lektorem si vlastními slovy převyprávějte o čem vlastně článek je.  Možná vás napadnou nová zajímavá slovíčka, nová spojení, hned si je zapište do svého slovníčku, vytvořte si nějaké vzorové fráze, věty, které se vám líbí, které byste mohli použít i někde jinde. Určitě si slovíčka vypisujte HNED, protože když to neuděláte, nebudete si mít co opakovat :)

Když to jde, vytvořte si otázky a vy se ptejte. Lektor odpovídá.

Proč?

Protože hodně často umí studenti odpovědět, ale neumí se sami zeptat. Neumí se rychle zeptat. Je pro ně problém říct: Kde bydlíš?  Neumí AUTOMATICKY použít v otázce pomocné sloveso DO.

Až budete na dovolené ve Španělsku a budete si chtít popovídat s příjemnými sousedy na pláži, bude se vám hodit, když se budete umět zeptat a budete AKTIVNÍ, ne jen odpovídat yes a no.

Doma si článek znova přečtěte a písemně přeložte.

Mí studenti tento úkol znají pod zkratkou PNZP – písemně na zpětný překlad. Nevymyslela jsem ho já. Je od mého prvního učitele němčiny, píši o něm ve svém příběhu.

Na začátku další hodiny si článek přeložte zpět do anglického jazyka

Proč?

Protože pouze překladem zpět z cizího jazyka poznáte, jestli umíte správně používat slovíčka, fráze, slovní spojení, jestli jste se je opravdu naučili.

Chcete umět anglicky pasivně (rozumíte tomu co čtete, slyšíte) nebo aktivně (mluvíte, reagujete v jazyce, slovíčka, fráze vás napadnou rychle, v tu správnou chvíli)?

Jestli chcete umět anglicky aktivně, tak překlad je super pomůcka, jak si aktivní znalost natrénovat a ověřit, jestli umíte slovíčka opravdu použít.

Jestli to článek umožňuje vytvořte si nějaké vzorový dialogy, konverzace

Zahrajte si scénku, AKTIVNĚ používejte slovíčka. Učte se hraním dialogů. Zase platí, jestli vás napadnou nějaká dobrá slovíčka, dobré slovní spojení, zapište si je do slovníčku i s celými větami, ať se máte kam vracet a co opakovat. O přehrávání a hraní dialogů píši víc v mém článku zde, přečtěte si ho.

Slovíčka, slovní spojení se učíte a upevňujete v paměti právě tím, že je AKTIVNĚ používáte, protože když chcete anglicky mluvit, nestačí jen číst, poslouchat. Hraním dialogů si vše krásně v pohodlí a bezpečí natrénujete.

Až přijedete na dovolenou do Španělska do hotelu a nebude vám fungovat klimatizace, nebude pro vás už tak těžké si na recepci vyjednat opravu, protože, to že něco nefunguje jste už řešili se svým lektorem při trénování konverzace na hodinách angličtiny.

Povídejte si o tématu

AKTIVNĚ používejte slovíčka, slovní fráze i novou gramatiku a povídejte si s lektorem, protože potom pro vás bude jednodušší slovíčka aktivně použít, fráze obměňovat.

Představte si, že jste na dovolené, chcete si koupit lístek do muzea a už nemusíte jen ukazovat prsty, kolik chcete lístků. Krásně si o ně řeknete, třeba si i s prodavačem popovídáte. To není utopie, jedna má studentka se vrátila z dovolené v zahraničí a byla nadšená právě z toho, že si mohla koupit lístek a potom i popovídat s prodavačkou. Začínala ke mně chodit na angličtinu, bylo ji přes 50 a anglicky uměla opravdu jen YES a NO. Tabula Rasa na které jsem mohla vyzkoušet tento systém.

Vyzkoušejte ho také, opravdu funguje :)

Pravidelné opakování a systém – to je opravdu velmi důležité. Mně se při učení jazyků pro opakování velmi osvědčily jazykové drilovací kartičky, o jejich principu, o tom, proč fungují si přečtěte tady.

Nebo si rovnou stáhněte jazykové drilovací kartičky pro anglický přítomný čas prostý.

Pro studenty začátečníky a mírně pokročilé, kteří se chtějí naučit základní anglické časy z pohodlí domova, jsem připravila podrobný a jednoduchý ONLINE KURZ ZÁKADNÍ ANGLICKÉ ČASY

Online kurz Základní anglické časy

Až do půlnoci 20.3.2019 máte možnost získat online kurz Základní anglické časy a vytištěné kartičky a cvičebnice za akční cenu 1.100Kč, se slevou 500Kč.

Jana Šandová
Lektorka jazyků. Miluji výuku a učení se jazyků. Ráda znalosti, které jsem jako učitel i student získala předávám ostatním, tak aby se i oni mohli efektivně učit. Můj příběh si přečtěte zde >> Autorka eBooků: 15+5 tipů jak se učit jazyky>> Myšlenkové mapy při výuce jazyků>> Angličtina nejen nacesty - více než 500 anglických frází nejen na cesty>>
Komentáře
  • Stáhněte si anglické drilovací kartičky zdarma

  • Drilovací kartičky zdarma

    Naučte se přítomný čas prostý v anglickém jazyce pomocí drilovacích kartiček

  • Připojte se na Facebook
  • Nejoblíbenější příspěvky
  • Rubriky
  • Stáhněte si eBook zdarma

  • Váš eBook zdarma